Milli Eğitim Bakanı Açıkladı: Öğretmen Olmak İçin Şartlar Değişiyor!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmenlik mesleğini kökünden değiştirerecek uygulamayı “Elzem gördük” diyerek açıkladı.

Tekin’in açıklamasına göre kısa süre içerisinde Meclis’e sunulması beklenen Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifi, Milli Eğitim Akademisi’nin kurulmasını öngörüyor.

“Revizyonu elzem gördük” diyen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin “Burası sadece ve sadece öğretmen adayları için değil. Bizim öğretmenlerimizin hizmet içi programlarının da organize edileceği bir yer. Buradaki eğitimi biz verecek değiliz. Eğitim fakültesindeki akademisyenlerle bu süreci yürüteceğiz” dedi.

NTV’den Öykü Tüccar’ın edindiği bilgilere göre de Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağına göre, adaylar Akademi’de eğitimden geçirildikten sonra atanacak.

Mevcut öğretmenler için de eğitim planlaması yapılacak. Müfettişler okullarda denetimler gerçekleştirecek. Denetimlerde yetersiz görülen öğretmenler, akademide eğitime tabii tutulacak.

İkinci değerlendirmede de yetersiz bulunanlar, genel idare hizmetine alınacak.

EĞİTİMİN SÜRESİ 4 AY

Akademide öğretmen adaylarına verilecek hazırlık eğitiminin süresi dört dönem olacak.

Eğitim alacak her aday güvenlik soruşturmasından geçecek.

Akademide her bir teorik dersten en az iki yazılı sınav yapılacak. Derslerin geçme notu 100 üzerinden 60 ve üzeri olarak belirlendi. Bir derste başarısız olanlara ek bir sınav hakkı verilecek.

Ek sınavda da 60’ın altında puan alanların akademi ile ilişiği kesilecek.

Adayların edindikleri bilgi ve becerileri sınıf ortamına ne kadar yansıttığı da ölçülecek. Uygulamalı derslerden 70’in altında puan alanların akademi ile ilişiği kesilecek.

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun kısa süre içerisinde Meclis’e sevk edilmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x