2 TB’lık flash bellekler, 100 TB SSD’lerin kapısını araladı!

Western Digital, yatırımcılara yönelik “NAND’ın Yeni Çağı” başlıklı bir web yayınında dünyanın en yüksek kapasiteli bellek kalıbı BiCS8 2Tb QCL’yi tanıttı. Bunlar, veri merkezi ihtiyaçlarına yönelik tam 2TB kapasiteli flash bellekler. Söylentilere göre bu yeni çipler, 100 TB’lık SSD çağını başlatabilir. İşte detaylar…

Western Digital’den dev hamle: Veri merkezlerine özel 2TB flash bellekler tanıtıldı

Western Digital ve Kioxia işbirliğiyle geliştirilen bu flash bellekler, 2023’te duyurulan sekizinci nesil BiC (BICS8) teknolojisini kullanıyor. BiCS8 teknolojisi, önceki nesile göre yüzde 50 daha iyi bellek yoğunluğu sunuyor. Üstelik, yüzde 12 daha iyi katman yoğunluğu, yüzde 30 daha iyi program bant genişliği ve yüzde 21 daha iyi okuma gecikmesi ile geliyor. Bu kadarla da sınırlı değil.

Bu çiplerin IO hızı, aynı nesil rakiplerine göre yüzde 50 daha yüksek. Yani kısaca, bu flash bellekler tam bir performans canavarı. Yatırımcılara sunulan bu çiplerin küçüklüğünü göstermek için Western Digital, parmak ucu boyutunda bir die tanıttı. Ve bu minik dev, tam 2 trilyon bit depolama kapasitesine sahip.

Bu, teknoloji liderliğinin neye benzediğini gözler önüne seriyor. Bu yeni flash bellekler, 100 TB’lık SSD’lerin yeni bir çağını başlatabilir ve daha hızlı, daha büyük ve daha enerji verimli SSD’leri mümkün kılabilir. Bu yeni flash bellek teknolojisi, yüksek kapasiteli SSD’lerin maliyetini de düşürebilir. Nasıl mı?

Örneğin, 256GB 3D QLC NAND cihazı, üreticilerin sadece dört bellek IC’si kullanarak 1TB SSD, sekiz cihazla 2TB SSD üretmelerine olanak tanıyabilir. 16 die’lık bir paket ise tek bir çip paketinde 4TB’a kadar depolama sağlayabilir. Yani, büyük kapasiteli SSD’ler artık daha erişilebilir olacak.

WD, bu yeni 2TB QLC NAND çiplerini resmi olarak duyurduğunda daha fazla detay ortaya çıkacak. Ancak şimdiden biliyoruz ki bu çipler, veri merkezi çözümlerinde büyük bir değişim yaratacak. Bu devrim niteliğindeki gelişme hakkında ne düşünüyorsunuz? Yeni nesil SSD’ler veri merkezlerini nasıl etkileyecek? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x