Ak Portföy, ‘en cazip’ 30 şirketi ‘VAY’ fonunda topladı

Türkiye’nin özel sektördeki en büyük portföy yönetim şirketlerinden Ak Portföy, ‘Değer Odaklı Hisse Senedi Fonu VAY’ı Borsa İstanbul ev sahipliğinde düzenlenen gong töreniyle işleme açtı.

VAY’la borsanın değerleme kriterleri açısından seçilen 30 şirketine tek işlemle yatırım yapılabiliyor.

‘Yatırım anlayışları değişiyor’

Ak Portföy Genel Müdürü Mehmet Ali Ersarı, bu fonla ‘değer’ odaklı yatırım temasını tasarruf sahipleriyle buluşturduklarını belirtti.

Ersarı, şunları kaydetti: “Türkiye’de yatırım anlayışı ve eğilimleri değişiyor. Bunun en çarpıcı örneği sermaye piyasasına gösterilen ilgi. Gelişmiş ekonomilere baktığımız zaman hane halkı yatırımlarının ağırlıklı olarak kolektif yatırım araçlarıyla yapıldığını görüyoruz; Türkiye’de de yatırım fonlarına yönelik ilgi giderek artıyor. İki yıl önce hisse senedi fonlarındaki yatırımcı sayısı 240 binken bu yıl 1 milyon 100 bin düzeyine ulaştı. Bu ortamda, geleceği yansıtan doğru temalara, derin bir uzmanlıkla yönetilen ve tasarruf sahiplerinin ihtiyaçlarına yanıt sunan yenilikçi, ilham verici ürünlere ciddi bir talep olduğunu görüyoruz.

‘Değer temasına yatırım’

365 milyar liraya ulaşan varlık büyüklüğüyle özel sektördeki en büyük portföy yönetim şirketi olarak, değer katma bilinciyle hareket etmeyi liderliğimizin getirdiği bir sorumluluk olarak görüyoruz. Değişen trendler doğrultusunda; ülkemizin ihracatçı şirketleri, yerli teknoloji şirketleri, bankacılık sektörü ve büyüyen şirketleri gibi çok çeşitli odak alanlarında, Türkiye’nin en geniş hisse senedi yatırım ürün evrenini sunuyoruz. Bugün açılış gongunu çaldığımız Ak Portföy Değer Odaklı Hisse Senedi Fonumuz ise, yurtiçi hisse senetlerindeki inovatif yaklaşımımızın en yeni halkasını oluşturuyor. Fon, Türkiye’de ilk kez hisse senedi yatırımının en temel yollarından biri olan ‘değer’ temasına yatırım fırsatı sunuyor.”

Tek işlemle yatırım

Değer Odaklı Hisse Senedi Fonu, yatırımcılara borsanın değerleme kriterleri açısından cazip 30 şirketine, kendi bankalarından, tek işlemle yatırım yapma olanağı sağlıyor. Değer Odaklı Hisse Senedi Fonu’nun yatırım yaptığı şirketler, farklı rasyolara ve değerleme kriterlerine göre, detaylı yatırım süreçleri doğrultusunda Ak Portföy tarafından seçiliyor. Böylece tasarruf sahipleri portföylerini çeşitlendirirken aynı zamanda 30 şirkete yatırım fırsatına sahip oluyor.

Türkiye’nin ilk ‘Değer’ endeksi

Ersarı, sözlerine şöyle devam etti: “Bu kapsamda Borsa İstanbul’la birlikte Türkiye’nin ilk değer odaklı hisse senedi endeksini de ‘Borsa İstanbul Ak Portföy Değer Odaklı 100 Endeksi’ adıyla ülkemize kazandırmış olmaktan büyük gurur duyduğumuzu da ayrıca belirtmek isterim. Bizler biliyoruz ki; ülkemizin güçlü geleceğini inşa etmek, güçlü tasarruflarla ve geleceğin yatırımlarını bugünden şekillendirmekle mümkün. Dolayısıyla Türkiye’nin şirketlerine yüksek potansiyellerine ulaşma yolculuğunda destekleyecek, yatırımcılarımızı da bu değere ortak kılacak ürün ve hizmetler sunmayı temel sorumluluğumuz olarak görüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir