Konya’da önce işçi sonra çiftçi sokağa indi

‘KOTAMIZ DÜŞÜRÜLDÜ’

Çiftçilerin eylemine ilişkin Cumhuriyet’e konuşan Seydişehir Ziraat Odası Başkanı Ramazan Çınar ekim planlaması olmadığı için ekilen ürünlerden para kazanamadıklarını belirterek çiftçilerin sözleşmeli yani alım garantili pancar ve patatese yüklendiğini söyledi. Kota sorununa dair konuşan Çınar, “Devlet ekilen ürünleri planlayıp alım garantisi verse çiftçiler farklı şeyler eker. Devlet garantili bir planlama olmadığı için çiftçi, özel fabrikaların alım garantisi verdiği pancar ve patatese yönelmek zorunda kaldı” diye konuştu. 

Eylem yapan çiftçilerden Mustafa Yüksel de “Konya Şeker Fabrikası’na ekilen patateslerin Seydişehirli üreticilerden Çumralı üreticilere bir kota devri yapılmış. Seydişehir’in kotasını düşürmüşler, Çumra’nın yükseltmişler. Bununla ilgili küçük çaplı bir eylem yapıldı. Seydişehir’e 8 bin dekar ekim verilmesini istedik ancak 3 bin 400 dekar verdi. Artırılmasını istedik. Görüşmelerimiz devam ediyor” şeklinde konuştu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer de girdi maliyetlerinin artması nedeniyle çiftçilerin önemli bir bölümünün çiftçiliği bıraktığına dikkat çekerek “Yeni yönetmelik çiftçiyi oldukça zora soktu. Gelir gider dengesi bozuldu. Raftaki ürünü vatandaş alamayacak kadar fiyatı artıyor. Bu onun bir tepkisi” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x