Varan üç: Şeyh Sait’in bir torunu daha aday

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Abdurrahman Ergin, dün partisinin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan adayını açıkladı. Ergin, “Şeyh Sait Efendinin torunu Avukat Muhammed Sabır Fırat Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız olmuştur. Diyarbakırımıza hayırlı olsun. Dua ve desteklerinizi bekleriz.” dedi.

İMAMOĞLU’NA GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

Fırat’ın geçen sene Erzurum’da taşlanan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na sosyal medya platformundan geçmiş olsun mesajı yayınladığı ortaya çıktı. Fırat, paylaşımında, “Sayın Ekrem İmamoglu’na ve Erzurumlu hemşerilerime yapılan taşlı saldırıyı şiddetle kınıyorum. Taşlı saldırıda yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Şiddet ve nefret dili yerine barış, huzur ve refah içerisinde yaşanacak günler temennisiyle.” notunu düştü.

YEREL SEÇİMLERDE ÜÇÜNCÜ TORUN

Fatih Erbakan’ın genel başkanlığını yaptığı Yeniden Refah Partisi, Elazığ’da iki kardeşi belediye başkan adayı gösterdi. 23 Ocak’ta Şeyh Sait’in torununun oğlu, eski AKP Elazığ Milletvekili Faruk Septioğlu Elazığ’dan aday gösterilirken 31 Ocak’ta da ağabey Muhammet Septioğlu Palu’dan aday yapıldı.


Faruk Septioğlu

İKİSİNİN DE YOLU AKP’DEN GEÇTİ

Muhammet Septioğlu’nun daha önce AKP’den Palu Belediye Başkanlığı için adaylık başvurusu yaptığı da öğrenildi. İkilinin babası Ali Rıza Septioğlu, Bülent Ecevit tarafından kurulan 40. hükümette Meteorolojiden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapmıştı.


Muhammet Septioğlu

TORUNLARI TÜRK SİYASETİ İLE İÇ İÇE

Şeyh Sait’in bazı torunları siyasette önemli yerlere geldi. Septioğlu kardeşler dışındaki o torunlar ve partileri şöyle:

Abdülmelik Fırat (DP-DYP), Fuat Fırat (MSP- RP), Ali Rıza Septioğlu (AP-CHP-DYP), Mahmut Sönmez (ANAP), Abdulillah Fırat (RP), Muhammed Akar (AKP).

MUHAMMED SABIR FIRAT KİMDİR

Muhammed Sabır Fırat 1991 yılında Erzurum’un Hınıs ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Ankara’da tamamladı. Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ve Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’nden mezun oldu.

Kırıkkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Anabilim Dalı’nda tezli yüksek lisans eğitimini eski Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bilgin danışmanlığında tamamlayarak kamu hukuku alanında yüksek lisans derecesi aldı. “Veda Hutbesinde Yer Alan İnsan Hakları” isimli akademik çalışması kitap olarak yayımlandı.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Eğitimi, Mülteci Hukuku Eğitimi ve Uzlaştırma Eğitimi gibi hukuk alanında birçok profesyonel etkinlik, sertifika ve eğitim programlarına katılım gösterdi.

Saadet Partisi Genel İdare Kurulu üyesi olan Fırat, Ankara’da serbest avukatlık ve hukuk danışmanlığı yapıyor, aynı zamanda Erzurum’da ziraat ile uğraşıyor.

Fırat, Türkçe ile birlikte Kürtçenin Kurmanci ve Sorani lehçelerini ve orta derecede İngilizce biliyor.

Şeyh Sait’in bilinmeyenleri… Sosyalist çocuklar, torunlar..Siyaset
Yeniden Refah’tan Şeyh Sait açılımı… Bir torun daha Junior Erbakan’ın yanındaSiyaset
Yeniden Refah’ta hareketli saatler: Şeyh Sait’in torunu aday olduSiyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x